Skąd taka nazwa?

Pochodzenie nazwy nie jest do końca wyjaśnione. Według językoznawców - nazwa pochodzi od brunatnego koloru wypływających ropnych cieków, o dużej zawartości tlenków żelaza, które tworzą charakterystyczne zabarwienie na powierzchni strumyków.
Natomiast sama nazwa wzbudza od lat kontrowersje. W latach 60-tych ubiegłego wieku grupa mieszkańców z inicjatywy Karola Kubika wystosowała prośbę do odpowiednich urzędów, proponując zmianę nazwy na Złote Sady. Odpowiedź przyszłą pozytywna, jednak zgodnie z ówczesnym duchem czasu, zaproponowano nazwę Wareńczyce, na cześć ideologa ruchu socjalistycznego. Samorzutnemu Komitetowi Zmiany Nazwy nie pozostało nic innego, jak szybko rozwiązać się i zrezygnować z kolejnych prób.
Jakiś ślad jednak pozostał, bo już po rozwiązaniu PRL-u, w roku 1991 przyszła z Ministerstwa informacja, że istnieje możliwość zmiany nazwy „Gnojnica Wola” na „Wola Gnojnicka”. Zebranie mieszkańców pozytywnie przegłosowało wniosek, zmiana stała się faktem. W kilka lat później, zebranie wiejskie przegłosowało wniosek przeciwny, dzięki czemu powrócono do starej nazwy: Gnojnica Wola.
W chwili obecnej funkcjonują zamiennie 3 nazwy: Gnojnica Wola, Wola Gnojnicka i Gnojnica Górna, które oznaczają tą samą część wsi Gnojnica – skomplikowane, prawda?


wstecz...