LUKS Syrena

25-26.04.2009 Ropczyce       Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w sumo

W dniu 25-26 kwietnia w Ropczycach rozegrano Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w sumo. W stojącym na wysokim poziomie turnieju uczestniczyło troje aktualnych Mistrzów Świata juniorów: Martin Alcer z ,,Samsona” Kobylin, Aron Rozum z "TAR" Krotoszyn i Magdalena Kozak z ,,Oni” Lublin.

Na ropczyckim dhojo oprócz wymienionej trójki walczyło 17 medalistów ubiegłorocznych Mistrzostw Świata i Europy w kategoriach młodzieżowych.

Doskonałą formę zaprezentowali sumocy Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Syrena” Gnojnica, którzy z dorobkiem ośmiu medali odnieśli zdecydowane zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej. Złoty medal w najlżejszej wśród kobiet kat. wag. do 55 kg. wywalczyła Karolina Pieprzak, aktualna wicemistrzyni Europy kadetek. W drodze do zwycięskiego finału pokonała między innymi dwukrotną medalistką ME juniorek, swą starszą siostrę Katarzynę, która musiała zadowolić się brązowym medalem. Drugi brązowy medal w tej kategorii wagowej zdobyła Barbara Godek, również z ,,Syreny”.

Tytuł Mistrza Polski trzeci raz z rzędu wywalczył doskonale dysponowany na tych mistrzostwach Paweł Pieprzak (70 kg.), brązowy medalista ME młodzieżowców z 2008r. W drodze do złota pokonał mocnych rywali reprezentujących kluby z Warszawy, Krotoszyna i Białegostoku. Pewnie po tytuł mistrzowski kroczył od początku turnieju najcięższy sumoka z Gnojnicy, Jacek Piersiak (170 kg). W pojedynku finałowym pokonał Bartłomieja Strusa z Warszawy, brązowego medalistę MŚ kadetów z roku 2008. Niezwykle ciekawy był finał kat. 85 kg. mężczyzn.

W zmaganiach o złoty krążek spotkali się Mistrz  Świata juniorów Aron Rozum z Krotoszyna z Mistrzem Polski seniorów i wicemistrzem Europy juniorów Damianem Ochałem z Gnojnicy. Po fascynującej walce zwyciężył Rozum a Ochał musiał zadowolić się tytułem wicemistrzowskim. Brązowy medal w tej kategorii zdobył Waldemar Ochał, drugi z trzech Ochałów rywalizujących w tej kat. wag. Trzeci z braci, Kamil zajął piątą lokatę. Dorobkiem sumoków z Gnojnicy był także brązowy medal Michała Putyły w kat. do 115 kg. oraz brąz Krzysztofa Godka w kat. powyżej 115 kg.

Sumocy z Gnojnicy zdobyli łącznie 22 pkt. wyprzedzając drużyny ,,Samsona” Kobylin 18 pkt. i ,,Sumo Koluch” Białystok, 8 pkt. Niespodzianką była dopiero czwarta pozycja najmocniejszego do niedawna klubu w kraju, TAR-u Krotoszyn.

Dzięki doskonałej postawie na ropczyckim dhojo pewne miejsca w reprezentacji Polski na zbliżających się ME kadetów, juniorów i młodzieżowców zagwarantowali sobie: Karolina Pieprzak (50 kg.) i Barbara Godek (55 kg.) w grupie kadetek, Kamil Ochał (80 kg) w grupie juniorów oraz Paweł Pieprzak (70 kg), Damian Ochał (85 kg) i Jacek Piersiak (+115 kg) – wszyscy w grupie młodzieżowców.