LUKS Syrena

Ludowy Uczniowski Klub Sportowy ,,Syrena” działający przy Zespole Szkół w Gnojnicy Woli ma już 15 lat.

Klub powstał w roku 1995 z inicjatywy Ryszarda Prokopa - nauczyciela wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Gnojnicy Woli, przy życzliwym wsparciu ówczesnego dyrektora - Zbigniew Maciołka. Jednosekcyjny klub (zapasy styl wolny) obejmował szkolenie chłopców od klasy trzeciej do ósmej.

Początki były niezwykle trudne. Młodzi sportowcy nie posiadali ani sali gimnastycznej, ani maty. W lecie zapasy odbywały się na łące, a w zimie na śniegu. Po dwóch latach klub wzbogacił się o starą wysłużona matę zapaśniczą podarowaną przez zaprzyjaźnioną sekcję rzeszowskiej „Stali”. Mata została rozłożona w jednej z sal lekcyjnych budującej się nowej szkoły i rozpoczęły się regularne treningi. W sekcji panowała doskonała atmosfera. Do walk garnęli się prawie wszyscy uczniowie szkoły, a w treningach w charakterze obserwatorów uczestniczyły także dziewczyny.

W roku 1997 o zapaśnikach z Gnojnicy w sportowym światku stało się głośno. Nikomu bliżej nieznana drużyna wywalczyła w Dąbrowie Górniczej drużynowe wicemistrzostwo Polski w grupie kadetów. W drodze do finału zespół ,,Syreny” pokonał takie potęgi zapaśnicze jak Stal Rzeszów, Gwardia Warszawa, Piast Sieradz, Grunwald Poznań i Dąbrowę Górniczą. Dopiero w finale nieznacznie 6:5 gnojniczanie ulegli renomowanej drużynie KS Budowlani Koszalin. W skład ówczesnej drużyny wchodzili: Aleksander Dokukin, Marcin Kubik, Marcin Magdoń, Krzysztof Darłak, Leszek Kubik, Robert Pilch, Mariusz Malski, Sławomir Szpara, Tomasz Rojek , Waldemar Strzępek, Marek Chmiel, Marcin Rojek i Stanisław Guzik.

W roku 1997 Marcin Kubik zdobył dla ,,Syreny” pierwszy w historii medal indywidualnych Mistrzostw Polski– kadetów. Od tego roku zapaśnicy ,,Syreny” rozpoczęli pasmo sukcesów, które trwa już 12 lat. Zdobyli 37 medali Mistrzostw Polski, reprezentowali kraj w Mistrzostwach Europy i Świata.

Od roku 2000 zapasy uprawiają także dziewczęta. W roku 2005 pierwszy medal Mistrzostw Europy wywalczyła w Tiranie Agata Pieprzak. W tym samym roku klub poszerzył się o nową sekcję– sumo dziewcząt i chłopców. Decyzja ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Zawodnicy ,,Syreny”, wykorzystując techniki zapaśnicze, doskonale radzą sobie na dhojo. Już w pierwszym roku startów zaczynają odnosić sukcesy. W roku 2005 zdobywają 3 medale Mistrzostw Polski, a w roku 2006- 9 medali, oraz brązowy medal Mistrzostw Europy juniorek– Katarzyna Pieprzak. W roku 2007 w grupie dziewcząt i chłopców wśród kadetów, juniorów i młodzieżowców sumocy ,,Syreny” wywalczyli 10 medali Mistrzostw Polski.

Niezwykle udany dla atletów z Gnojnicy był rok 2008. Pozbawieni jakichkolwiek dotacji, mający przez cały rok zerowy stan konta dokonali rzeczy niemożliwej. W indywidualnych mistrzostwach kraju kobiet i mężczyzn w grupach kadetów, juniorów, młodzieżowców i seniorów wywalczyli 17 medali. Mistrzem kraju seniorów został 18-latek (junior) Damian Ochał.

Wśród młodzieżowców tytuły mistrzowskie wywalczyli: Katarzyna Pieprzak, Paweł Pieprzak i Jacek Piersiak. Drugi tytuł Mistrza Polski, tym razem w grupie juniorów zdobył Damian Ochał. Wśród kadetek tytuł mistrzowski wywalczyła Karolina Pieprzak.

Po sukcesach krajowych przyszły również wspaniałe osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Podczas Mistrzostw Europy kadetów, juniorów i młodzieżowców Polskę reprezentowała rekordowa– 7 osobowa drużyna ,,Syreny”. Tytuły wicemistrzów Europy wywalczyli Karolina Pieprzak (kadetka) i Damian Ochał (junior). Medale brązowe zdobyli Katarzyna Pieprzak, Paweł Pieprzak i Jacek Piersiak (młodzieżowcy). Miejsce piąte w turnieju wywalczył Artur Pieprzak (młodzieżowiec), a Kamil Ochał (kadet) zajął siódmą pozycję.

Na Mistrzostwa Świata juniorów i seniorów, na skutek układów, wyjechał jedynie Jacek Piersiak. Walczył rewelacyjnie, wygrywając pięć z sześciu pojedynków. Występując w drużynie z Robertem Paczkowem i Jackiem Jaraczem, pokonał ważącego 260 kg reprezentanta USA, zwyciężył wielokrotnego medalistę Mistrzostw Świata, zawodnika z Brazylii oraz bardzo mocnego Holendra. Przegrał z niepokonanym sumoką z Rosji, po czym pokonał reprezentanta Mongolii. Dzięki fenomenalnej postawie Jacka Polska drużyna obroniła tytuł drugich wicemistrzów świata z roku 2007.

Rok 2009 dla sumoków z Gnojnicy pod względem sportowym zaczął się niezwykle pomyślnie. W dniu 22 lutego na inauguracji sezonu rozegrano w Krotoszynie Puchar Polski seniorów. W punktacji drużynowej zwyciężyła ,,Syrena”, pokonując „Śląsk” Wrocław (drugie miejsce) i TAR Krotoszyn (trzecie miejsce). Dopiero na 10 pozycji znalazła się drużyna KOLUCH Białystok, w składzie której występuje między innymi 2-krotny Mistrz Świata- Robert Paczków. Na drużynowe zwycięstwo w Pucharze Polski złożyły się indywidualne sukcesy Katarzyny Pieprzak, Pawła Pieprzaka, Damiana Ochała i Jacka Piersiaka (wszyscy złote medale) oraz srebro Waldemara Ochała i brąz Kamila Ochała.

Radość ze zwycięstw miesza się z niepokojem o przyszłość najlepszej w chwili obecnej sekcji sumo w kraju. Brak jakichkolwiek środków finansowych może spowodować decyzję o zawieszeniu działalności. Wyjazd na Puchar Polski do Krotoszyna zawodnicy opłacili z własnych pieniędzy. Na następny nie będzie ich stać.

Sylwetki medalistów - patrz: Galeria - LUKS Syrena Gnojnica Wola